‘ඒවට අපි ඉඩදෙන්නෙ නෑ’ – ජාතික ජන බලවේගයෙන් ජනාධිපතිට නඩු !

Share post:

ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් පාර්ලිමේන්තුවෙන් පිටතදී අධිකරණයට අපහාස කිරීම සම්බන්ධයෙන් නඩු පැවරිය යුතු බවත්, ඒ පිළිබඳව තම සංවිධානය අධ්‍යයනය කරමින් සිටින බවත් ජාතික ජන බලවේගයේ නීතිඥයෝ අවධාරණය කරති.

පාර්ලිමේන්තුවේදී වරප්‍රසාදවලට මුවාවෙමින් අධිකරණයට බලපෑම් කොට, පාර්ලිමේන්තුවෙන් පිටතදී අධිකරණ තීන්දුවක් පිළිබඳ අසත්‍ය කරුණු පවසමින් ජනාධිපතිවරයා කටයුතු කළ ආකාරයට එරෙහිව මූලික අයිතිවාසිකම් නඩුවක් පැවයරි යුතුව ඇතැයි ද එම බලවේගයේ නීතිඥයෝ සංවිධානයේ නීතිඥ සුනිල් වටගල සඳහන් කළේය.

ඊයේ (20) පැවැති මාධ්‍ය හමුවකදී අදහස් දක්වමින් නීතිඥවරයා වැඩිදුරටත් පැවසුවේ කාන්තා අයිතිවාසිකම් සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් ලබාදුන් තීන්දුවක සඳහන් නොවන කරුණු පවසමින් ජනාධිපතිවරයා වෙනත් මතයක් සමාජගත කිරීමට උත්සාහ කරන බවයි. ජනාධිපතිවරයා මෙන්ම අධිකරණ ඇමැතිවරයා ද මෙසේ අධිකරණය හෑල්ලු කිරීමට කටයුතු කිරීම තම සංවිධානය තරයේ හෙළාදකින බව ද ඔහු පැවසීය.

මේ මාධ්‍ය හමුවේදී අදහස් දක්වමින් ජනාධිපති නීතිඥ උපුල් කුමරප්පෙරුම සඳහන් කළේ 2024 මැයි 07 දින අධිකරණ සේවා කොමිෂන් සභාවට අධිකරණ සේවා සංගමයේ ලේකම් ධුරය දරන විනිසුරුවරයකු විසින් මේ බලපෑම් පිළිබඳ ලිපියක් ද යොමුකර ඇති බවයි. අධිකරණයේ ස්වාධීනත්වය නැති කිරීමට ජනාධිපතිවරයා මේ ආකාරයට කටයුතු කරන්නේ නම්, සමස්ත නීතිඥ ප්‍රජාව සමග ඊට එරෙහිව නැගීසිටීමට සූදානම් බව ද ජනාධිපති නීතිඥවරයා මෙහිදී වැඩිදුරටත් පැවසීය.

Related articles

සිම්පල් සයිමනුයි සාරි ඇඳපු පිරිමියි – විෂ්ණු වාසුගේ සාංදෘෂ්ටික සහ විචිත්‍රවත් ලිවිසැරිය

නවකතාවක් කියෙව්ව ම ඒක හොඳටම දැනෙන්න බලපාන කාරණා කීපයක් මට තියෙනව. ඒ කාරණා ටික එකතු වුණ පොතක් කියවද්දි...

“බෙංගාලි සිනමා ඉතිහාසයේ මීට වඩා හොඳ දවසක් නොතිබුණි”

බංග්ලාදේශ් ප්‍රවීන චිත්‍රපට අධ්‍යක්ෂක අමිතාබ් රේසා 2021 කෑන්ස් සමිමාන උළෙලේ පළමු බංග්ලාදේශ චිත්‍රපටය ලෙස‘‘රෙහානා මරියම් නූර්‘‘ඉතිහාසයක් නිර්මාණය කරයි 2021 කෑන්ස්...

“කොත්තු රොටියේ උපත සිදුවූයේ තින්ඩිවනම් ගමේද කියලත් සැකයි”

කොත්තු තින්ඩිවනම් ගම පිහිටලා තියෙන්නේ තමිල්නාඩුවේ විල්ලුපුරම් නගරය ආසන්නයේ. මදුරාසියේ ඉඳලා කෝච්චියේ ගියොත් පැය දෙහමාරක ගමන. ඉන්දියාවේ ප්‍රාන්ත තුනක්,...

විශිෂ්ටයා ජේම්ස් ඇන්ඩර්සන්ගේ සමුගැනීම, මුරලිගේ ලෝක වාර්තාව සදාකාලික වෙයිද?

පසුගිය 12 දිනයේ එංගලන්ත ජයග්‍රහණයෙන් නිමාවූ එංගලන්ත - බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පළමු ටෙස්ට් තරගයෙන් පසුව ලෝක ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ...